Formula 1 - Daniel Ricciardo a câștigat cursa nebună de la Baku

Fotocredit:

Red Bull
Daniel Ricciardo - castigator Baku 2017
Daniel Ricciardo a câștigat neașteptat cursa desfășurată pe străzile capitalei azere Baku, după ce marii favoriți s-au confruntat cu probleme mai mici sau mai mari. Ineditul podium a fost completat de Valtteri Bottas și Lance Stroll.

Marcată de numeroase incidente ce au cauzat intrarea pe pistă a Safety Car-ului și chiar afișarea steagului roșu, cursa din Azerbadjan i-a văzut pe Sebastian Vettel și Lewis Hamilton implicați în dueluri la limita sportivității, lucru ce i-a dus la final pe locurile patru și cinci. Kimi Raikkonen a fost nevoit să abandoneze după o serie interminabilă de acroșaje și incidente.

Topul zece în cursa de la Baku a fost completat, în ordine, de Esteban Ocon, Kevin Magnussen, Carlos Sainz Jr, Fernando Alonso și Pascal Wehrlein.

În clasamentul general al piloților Sebastian Vettel continuă să conducă, cu 153 de puncte, urmat de Lewis Hamilton la doar 14 puncte.

Iată cum arată și clasamentul final al Marelui Premiu de Formula 1 al Azerbadjanului, ediția 2017:

1 RIC Red Bull 02:03:55.570
2 BOT Mercedes 02:03:59.474
3 STR Williams 02:03:59.579
4 VET Ferrari 02:04:01.546
5 HAM Mercedes 02:04:01.758
6 OCO Force India 02:04:25.868
7 MAG Haas F1 02:04:37.323
8 SAI Toro Rosso 02:04:44.970