WRC - Jari Matti Latvala a câştigat Raliul Greciei

Fotocredit:

volkswagen-motorsport.com
Jari Matti Latvala - Grecia 2013

Finlandezul Jari Matti Latvala a câştigat Raliul Greciei, acesta reuşind să bifeze încă o victorie anul acesta pentru Volkswagen, după ce liderul echipei, francezul Sebastien Ogier a fost nevoit să abandoneze chiar din prima specială, din cauza unor probleme la sistemul de alimentare cu benzină.

Podiumul în Grecia a fost completat de spaniolul Dani Sordo (Citroen) şi de Thierry Neuville (Ford).

Pe locurile următoare s-au clasat norvegianul Andreas Mikkelsen, Nasser Al-Attiyah, Mads Ostberg şi Mikko Hirvonen. Sebastien Ogier a reuşit în final să ocupe locul 10, concurând după abandon datorită regulii Super-Rally.

La WRC 2 s-a impus polonezul Robert Kubica.

În clasamentul general continuă să conducă Sebastien Ogier, cu 126 de puncte, urmat la amre distanţă de Jari Matti Latvala (74 de puncte) şi Sebastien Loeb (68 de puncte).