Știri

Formula 1 - Kimi Raikkonen a câştigat Marele Premiu al Australiei, desfăşurat la Melbourne

Fotocredit:

Eurosport
Kimi Raikkonen - castigator Australia 2013

După problemele cauzate de ploaia care a dat peste cap desfăşurarea normală a calificărilor de sâmbătă, Marele Premiu de Formula 1 al Australiei a fost câştigat de finlandezul Kimi Raikkonen, de la Lotus.

Kimi a făcut o cursă magistrală, echipa punându-i la dispoziţie o maşină aproape perfectă.

Pe locul doi s-a clasat spaniolul Fernando Alonso, de la Ferrari, la o distanţă de 12.4 secunde.

Sebastian Vettel, campionul mondial en-titre, plecase din pole-position, dar nu a reuşit să termine cursa decât pe locul trei, la 22.3 secunde de învingător.

În clasamentul final al cursei s-au mai clasat Felipe Massa (Ferrari) pe 4, Luis Hamilton (Mercedes) pe 5, respectiv Mark Webber de la Red Bull, pe locul 6.

Topul 10 a fost completat, în ordine, de Adrian Sutil, Paul di Resta (ambii de la Force India), Jenson Button (McLaren), şi coechipierul lui Raikkonen de la Lotus, Romain Grosjean.

De remarcat este evoluţia destul de slabă a piloţilor McLaren, atât Jenson Button, cât şi Sergio Perez, nereuşind niciun moment să se implice în lupta pentru primele locuri.