Știri

Formula 1 - Vettel câștigă în Monaco și se distanțează de Hamilton în clasamentul general

Fotocredit:

Ferrari
Sebastian Vettel - castigator Monaco 2017
Sebastian Vettel a câștigat cursa de la Monaco, germanul reușind să "rezolve" ecuația învingătorului cu ocazia singurei opriri la boxe atunci când l-a devansat pe coechipierul Kimi Raikkonen. Plecat din pole position, finlandezul a trebuit să se mulțumească doar cu locul doi, la final nu puține fiind vocile ce au insinuat evidente ordine de echipă la Ferrari. Podiumul cursei monegasce a fost completat de Daniel Ricciardo.

Valtteri Bottas s-a clasat la final pe locul patru, iar Lewis Hamilton areușit să urce până pe locul șapte după ce a plecat pe grila de start de pe poziția a douăsprezecea. Topul zece a fost completat, în ordine, de Max Verstappen, Carlos Sainz Jr., Romain Grosjean, Felipe Massa și Kevin Magnussen.

După victoria de astăzi (prima pentru Ferrari la Monaco după o "secetă" de 16 ani), Sebastian vettel s-a distanțat în clasamentul general la 25 de puncet de Lewis Hamilton (129 p vs 104 p), Valtteri Bottas ocupând locul trei, cu 75 de puncte. La echipe Ferrari conduse cu 196 de puncte, iar Mercedes ține aproape cu 179 de puncte.

Iată cum arată și clasamentul final al Marelui Premiu de Formula 1 de la Monaco, ediția 2017:

1 VET Ferrari 01:44:44.340
2 RAI Ferrari 01:44:47.485
3 RIC Red Bull 01:44:48.085
4 BOT Mercedes 01:44:49.857
5 VPN Red Bull 01:44:50.539
6 SAI Toro Rosso 01:44:56.378
7 HAM Mercedes 01:45:00.141
8 GRO Haas F1 01:45:02.490