Nico Rosberg

Știre bombă - Nico Rosberg și-a anunțat retragerea din Formula 1

Nico Rosberg se retrage din Formula 1
La nici o săptămână trecută de când s-a încoronat drept campion mondial în Formula 1, germanul Nico Rosberg a uluit lumea motorsportului anunțând faptul că se retrage din Marele Circ, cursa de la Abu Dhabi fiind ultima din cariera sa.

Germanul Nico Rosberg este noul campion mondial din Formula 1

Nico Rosberg - campion mondial 2016
Nico Rosberg este noul campion mondial al Formulei 1, germanul reușind să câștige cea mai prestigioasă competiție din motorsport după ce și-a conservat inteligent avantajul avut în fața lui Lewis Hamilton. Chiar dacă a câștigat ultima cursă a sezonului, desfășurată la Abu Dhabi, Hamilton nu a putut să remonteze deficitul de 12 puncte, trebuind să se mulțumească la final cu titlul de vice-campion.

Formula 1 - Nico Rosberg câștigă în Singapore și redevine lider în clasamentul general

Nico Rosberg - castigator Singapore 2016
Nico Rosberg a câștigat cursa din Singapore, ocazie cu care a revenit în fruntea clasamentului general al piloților, în fața lui Lewis Hamilton. Englezul a reușit însă să limiteze daunele, terminând pe locul trei, în spatele lui Daniel Ricciardo, de la Red Bull.

Formula 1 - Nico Rosberg va pleca din pole position în cursa din Singapore

nico Rosberg - pole position Singapore 2016
Nico Rosberg va pleca din pole position în cursa de pe circuitul stradal din Singapore, pilotul german dominând categoric calificările. Surptinzător, Lewis Hamilton a reușit doar un loc trei, fiind devansat de Daniel Ricciardo, de la Red Bull.

Formula 1 - Nico Rosberg s-a impus pe circuitul de la Monza, Hamilton a sosit al doilea

Nico Rosberg - castigator Monza 2016
Germanul Nico Rosberg s-a impus pe circuitul de la Monza, reușind astfel să bifeze cea de-a șaptea cursă câștigată anul acesta și să se apropie la doar două puncte de Lewis Hamilton, în clasamentul general. Englezul s-a clasat la final doar pe locul doi după un start complet ratat, în ciuda faptului că a plecat din pole position în cursă, locul trei fiind ocupat de Sebastian Vettel, de la Ferrari.

Formula 1 - Nico Rosperg s-a impus pe circuitul belgian de la Spa

Nico Rosberg - castigator Spa 2016
Germanul Nico Rosberg a câștigat cursa desfășurată pe circuitul belgian de la Spa Francorchamps, pilotul echipei Mercedes fiind unul dintre puținii driveri ce nu s-a confruntat cu probleme pe durata competiției. Podiumul a fost completat la final de Daniel Ricciardo și Lewis Hamilton, acesta din urmă plecând la start de pe locul 21.

Formula 1 - Nico Rosberg s-a impus în cursa din Azerbadjan

Nico Rosberg - castigator Baku 2016
Nico Rosberg a profitat din plin de pole positionul obținut ieri pe circuitul stradal din Baku, câștigând într-o manieră destul de lejeră cursa de astăzi, contând ca și Mare Premiu de Formula 1 al Europei. Podiumul a fost completat de Sebastian Vettel (Ferrari) și de Sergio Perez (Force India).

Formula 1 - Nico Rosberg va pleca din pole position în Azerbadjan

Nico Rosberg - pole position Baku 2016
Germanul Nico Rosberg va pleca din pole position în prima ediție a Marelui Premiu de Formula 1 al Europei, într-o cursă ce se desfășoară pe un circuit amenajat pe străzile capitalei Azerbadjanului, Baku. Pilotul echipei Mercedes va fi urmat pe grila de start de Daniel Ricciardo (Red Bull) și de cei doi piloți Ferrari (Sebastian Vettel și Kimi Raikkonen), în timp ce Sergio Perez (Force India) va pleca de pe locul șapte, în ciuda faptului că a obținut al doilea timp în calificări. Schimbarea cutiei de viteze la monopostul său i-a adus o penalizare de cinci locuri pe grilă.

Formula 1 - Nico Rosberg a câștigat în Rusia, adunând maximul de puncte în 2016

Nico Rosberg - castigator Rusia 2016
Nico Rosberg a câștigat lejer cursa desfășurată pe circuitul de la Sochi, germanul reușind astfel să se impună în toate cele patru curse desfășurate până acum în 2016. Locul al doilea pe podium a fost ocupat de Lewis Hamilton, englezul realizând o excelentă cursă de recuperare, după ce a plecat pe grilă de pe locul 10, în timp ce pe cea de-a treia treaptă a podiumului s-a clasat Kimi Raikkonen (Ferrari). Startul cursei a adus abandonul germanului Sebastian Vettel, pilotul echipei Ferrari fiind lovit de două ori din spate de către rusul Daniil Kvyat, de la Red Bull, acesta din urmă fiind penalizat ulterior cu 10 secunde oprire la boxe.

Formula 1 - Nico Rosberg a obținut pole position-ul în Rusia

Nico Rosberg - pole position Rusia 2016
Calificările Marelui Premiu de Formula 1 al Rusiei i-au adus un nou pole position lui Nico Rosberg, germanul urmnd a pleca mâine pentru a 24-a oară în cariera sa de pe prima poziție într-o cursă de F1. Succesul lui Rosberg a fost ușurat de problemele întâmpinate de Lewis Hamilton la ansamblul hibrid al monopostului Mercedes cu numărul 44, dar și de retrogradarea cu cinci poziții pe grilă pentru Sebastian Vettel, pilotul echipei Ferrari fiind nevoit să schimbe cutia de viteze după antrenamentele de vineri.

Formula 1 - Nico Rosberg s-a impus și în China, câștigând anul acesta toate cursele disputate

Nico Rosberg - castigator China, Shanghai 2016
Nico Rosberg a câștigat și cursa din China, germanul reușind cea de-a treia victorie consecutivă din acest sezon, după ce a dominat fără drept de apel ostilitățile de pe circuitul din Shanghai. Misiunea pilotului Mercedes a fost ușurată atât de plecarea în cursă de pe ultimul loc a lui Lewis Hamilton, dar și de accidentul de după start petrecut între cei doi piloți de la Ferrari, care au reușit "performanța" de a se încurca reciproc. Podiumul din China a fost completat de Sebastian Vettel (Ferrari) și de Daniil Kvyat (Red Bull).

Formula 1 - Nico Rosberg va pleca din pole position în cursa din China

Nico Rosberg - pole position China 2016
Marele Premiu de Formula 1 al Chinei și-a consumat astăzi calificările, germanul Nico Rosberg profitând de problemele colegului Lewis Hamilton și reușind să-și adjudece primul pole position din actualul sezon. Hamilton nu a putut concura în calificări, din cauza unei defecțiuni la motor. Din spatele lui Rosberg vor pleca în cursa de mâine Daniel Ricciardo (Red Bull), Kimi Raikkonen și Sebastian Vettel (ambii piloți Ferrari).

Formula 1 - Nico Rosberg a câștigat cursa din Bahrain

Nico Rosberg - castigator Bahrain 2016
Marele Premiu de Formula 1 al Bahrainului l-a dat drept câștigător în 2016 pe Nico Rosberg, germanul echipei Mercedes profitând de un incident produs imediat după start între Hamilton și Bottas și dominând până la final cursa. Podiumul a fost completat de Kimi Raikkonen (Ferrari) și de Lewis Hamilton (Mercedes).

Formula 1 - Nico Rosberg a câștigat cursa din Australia, prima din sezonul 2016

Nico Rosberg - castigator Australia Melbourne 2016
Prima cursă a sezonului 2016, desfășurată în Australia, a fost câștigată de Nico Rosberg - germanul  impunându-se în fața colegului său de la Mercedes, Lewis Hamilton. Podiumul a fost completat de Sebastian Vettel, de la Ferrari.

Formula 1 - final de sezon cu victoria lui Nico Rosberg în Abu Dhabi

Nico Rosberg - castigator Abu Dhabi 2015
Etapa finală a sezonului 2015 din Formula 1 s-a încheiat pe circuitul Yas Marina din Abu Dhabi cu victoria lui Nico Rosberg, pilotul echipei Mercedes devansându-i pe podium pe coechipierul său, englezul Lewis Hamilton și pe finlandezul Kimi Raikkonen de la Ferrari.